Romantik YILBAŞI Fikirleri : ))) Aşk Özen İster …

noel baba

Benim için her gün yılbaşı. Ama o gün biraz daha çeşitli, özenli olmaya dikkat ediyorum. İşim ne kadar çok olursa olsun, bu hep böyle oldu. Belki aileden gelme bir alışkanlık. Annemde, babamda sevgisini yemekle, yedirmekle ifade ederdi. Sonuç olarak bende öyle oldum.

Sofra hazırlamak, aslında sadece zevk işi. Ancak yemeği keyfe dönüştürmek, her anın tadını çıkarmak lazım.
Hayatım boyunca, tek bir gün bile özensiz bir sofra hazırlamadım kıymet verdiğim insanlara. Çok yoğun çalıştığım uzun yıllar boyunca. Ama yılbaşında sadece sofrayı değil, evi de hazırlamalısınız. Küçük sürprizleri herkes sever. bunun için paraya ihtiyacınız yok. Evdeki malzemeler ve biraz hayal gücü yeter.
Size bir kaç ipucu vereceğim. Sevgiliniz ve ya eşinizle baş başa kutlayacağınız harika bir gece için bunlar yeterli. Zaten sevgi varsa gerisine gerek yok ya… Buna evlatlarınız da dahil, tek gerçek AŞK.
Kumaş satan yerlerde metre ile kurdele satılıyor, gidip bir kaç metre iki parmak genişliğinde kurdele alın.
Bu kurdeleleri nasıl mı kullanacaksınız ? Birazdan geliyor. Ondan önce…

Yemek tarifi vermeyeceğim diye üzülmeyin. İşte çok basit, ama şirin mi şirin bir tarif. Çileklerin üçgen baş kısımlarını kesin. Kalın kısmının üstüne, şanti ya da krem peynir koyun,yukarıya doğru biraz inceltin. Kestiğiniz kısmı şapka gibi bu dolgunun üstüne koyun. Altta kalan kısma, Dr. Oetker’in hazır satılan gıda boyaları ile iki düğme yapın. Şantinin üstüne gözler. İşte bu kadar :))) Sevimli Noel babanız hazır. Dekoratif ve lezzetli bir atıştırmalık. üstelik, sofrada noel baba olsun diye bir ton para vermenize, alışveriş için zaman kaybetmenize gerek kalmadı.
Evet… Şimdi hazırlığa başlayalım.

Kurdele

1. Yemek masanınız üstündeki lambadan sofraya sarkıtabilirsiniz.
2. Peçeteleri ortadan bağlayıp, altlarına dileklerinizin ve sevginizin yazdığı bir not iliştirebilirsiniz.
3. Tabağın üstüne, kalpler yapabilirsiniz.
4. Kapıya uzunlamasına, boydan boya bantla ya da zımbayla sabitleyip, oda kapınızı gayet gizemli hale getirebilirsiniz.

Gül Yaprakları

Şu anda hangi çiçekçiye giderseniz gidin, size seve, seve hiç para almadan istemediğiniz kadar ayıklanmış gül yaprağı verecektir. Çünkü, yılbaşı hazırlıkları sırasında, süsleme için dış yapraklar çıkarılıp atılıyor. Ben de, bir organizasyon yaparken öğrenmiştim bunu.

1. Beyaz masa örtünüzü serip, servis tabaklarınızı yerleştirin geri kalan kısımlara gelişigüzel gül yapraklarını serpin. Ya da masanın ortasını güllerle donatıp, küçük bardaklara t-light mumlar koyun.
2. Odanıza giden yola yapraklar serebilirsiniz.
3. Dilediğiniz bir zemine yapraklarla kalp yapıp, hediyenizi ortasına yerleştirebilirsiniz.

Mumlar

1. Ucuz t-light mumlardan almanız yeterli. Fırına koymak için kullandığınız yağlı kağıtları iki yanından birleştirin. Boyunu ister uzun, ister kısa zevkinize göre ayarlayın. Dilerseniz içine renk vermek için mercimek, pirinç atabilirsiniz. Üstüne mum koyun. İstediğiniz kadar mum hazırlayıp evin her yerine, sofranıza yerleştirebilirsiniz. Mumların alt kısmına, kırmız kurdele serebilirsiniz.
2. Kullanmadığınız cam kavanozlara, sokaktan topladığınız taşları koyup içine mum yerleştirebilirsiniz.

Sofra

Evinize tabak alırken, takım almak yerine hep beyaz materyaller alın. Böylece tonlarca para vermezsiniz ve aldığınız her parça birbiri ile takım olur. Sofranızı hazırlarken, elinizdeki tüm imkanlara bir bakın.
Bir kaç tabak üst üste yerleştirebilecek tabak genişliklerine sahip değilseniz, her seferinde mutfakta servis yapıp tabak değiştirin. Küçük şirin salata kaplarını, yemek tabağının soluna koyun. Mutlaka en az iki bardak kullanın. Çatal sola, bıçak sağa ve keskin yeri tabağa dönük olacak. Çorba kaşığı bıçağın dışında. Tatlı kaşığı ve bıçağı tabağın üst kısmında duracak şekilde dizin.
Dilerseniz çatal bıçak ve kaşığı kırmızı kurdele ile bağlayıp sağ tarafa koyabilirsiniz.

Notlar

Bence, en özel kutlama materyali özenle ve kendi elinizle yazdığınız bir not, şiir ve ya yazı olacaktır. Bu yazıyı dilerseniz servet avına çevirebilir, yılbaşı günü mesajlarla, tüyolar vererek partnerinizin adım, adım bulmasını sağlayabilirsiniz. Ben küçükken, abilerim, tüm hediyeleri bu şekilde verirdi. Harika bir define bulma oyunu. Bir ipucu, bir ipucu daha. Ama dikkat edin!!! Her ipucu, diğerine gidecek ve biraz zor olsun. Hemen bulunca keyfi olmuyor.

No comments yet, be the first to leave one!

You must be logged in to post a comment.