ZENCEFİLLİ MANTAR yatağında BAHARATLI KALKAN BALIĞI

Preparation time
37 mins
Cooking time
30 mins
Difficulty
orta
Serves
6 people
Meal course
Akşam Yemeği
Posted by
Posted on
0 bir tutam
tarçın
0 bir tutam
Kırmızı biber
0 bir tutam
Tuz
0 bir tutam
zerdeçal
1 adet
kalkan balığı
0 kilogram
mantar
2 Yemek Kaşığı
tereyağı
1 bir tutam
zencefil
ZENCEFİLLİ MANTAR  yatağında BAHARATLI KALKAN BALIĞI

Balığın tam mevsimi. Hele kalkan balığının tam zamanı. Dünyanın en sağlıklı ve lezzetli protein kaynağı balığı, sofranızdan eksik etmeyin.
Bütçeniz ne ye izin veriyorsa onu tercih edin. ama mutlaka yiyin.
Bugün, size çok kolay, ama lezzetli bir kalkan tarifi vereceğim. Bu tarifi, fileto çıkarabileceğiniz herhangi bir balıkla da yapabilirsiniz. İşin sırrı un hazırlamakta.

  1. Mantarlarınızın kabuğunu alın. Büyük parçalar halinde doğrayıp, zencefil ve tereyağı ile birlikte 180 derecelik fırına yerleştirin. Biraz tuz ilave etmeyi unutmayın. Kalkan'ı balıkçınızdan temizlenmiş ve porsiyonlara ayrılmış şekilde isteyin. Geniş bir tavayı ateşe yerleştirin. Üstüne fazla yağ koymayın ama çok az da olmamalı. Tereyağı kesinlikle kullanmayın, çünkü kalkan, obur bir dip balığıdır, yer ve yatar bu nedenle çok yağlıdır. Geniş bir kaba mısır ununuzu koyun. İçine hemen, hemen hepsi bir çay kaşığı olacak şekilde, zerdeçal, taze zencefil, curry, tuz, karabiber, bir tutam tarçın, seviyorsanız bir tutam kırmızı pul biber, fesleğen ekleyin ve karıştırın. Balıklarınızın, her bir parçasını iyice una bulayın. Ve her tarafını kızartın. Piştiğinden iyice emin olmak için, daha önceden ısıttığınız, 200 derecelik fırında, 5-6 dakika daha pişirin. Hemen servis yapmayacaksanız, fırının kapağını açın, tepsi içinde kalsın böylece sıcak kalır ama pişmeye devam etmez. Benim önerim yanına Tagliatelle makarna yapmanız. Geniş bir makarna olduğu için tabakta hoş gözükecektir. Makarnayı haşlayın. Başka bir kaba, tereyağı ve mascarpone peyniri, fesleğen, nane atın. Makarnayı bu sosla karıştırıp balığın yanında servis yapın. Afiyet Bal Şeker Olsun.

No comments yet, be the first to leave one!

You must be logged in to post a comment.