Yılbaşı Tarifleri & Çilekli Panna Cotta

Preparation time
20 mins
Cooking time
23 mins
Serves
4 people
Posted by
Posted on
Yılbaşı Tarifleri & Çilekli Panna Cotta

Ennnnnnn sevdiğim sütlü tatlı diyebilirim. Her çeşidini keyifle yiyebilirim. İşte size tarif. Afiyet Bal Şeker Olsun.

2 yaprak jelatin ( Baharat satan dükkanlarda ve marketlerde bulabilirsiniz )
2 paket krema
100 ml süt
80 gram pudra şekeri
1 demet taze fesleğen yaprağı
1 bardak çilek
20 gram pudra şekeri
Limon suyu
Süsleme için birkaç yaprak taze fesleğen

Beni takip edenler gayet iyi bilir. Önemli olan teknik derim her zaman. Panna cottayı, panna cotta yapan jelatin ve krema. Bir kez yaptıktan sonra çeşitlendirmek hayal dünyanıza kalmış.
Gastronomiss Yeşim Kaya Önerisi: Dilediğiniz meyveyi kullanabilirsiniz. Meyveyi püre haline getirip, servis yapacağınız cam kabın altına koyup, biraz dolapta bekletip üstüne panna cotta koyarak, çok şık bir servis elde edebilir, bunu kat, kat yapabilirsiniz. En üste meyveli jöle ekleyebilirsiniz. Hayal dünyanıza kalmış : )))

  1. Jelatini, 10 dakika boyunca, çok az soğuk suda bekletin. Süt ve şekeri bir kaba koyup, krema kıvamına gelene kadar karıştırarak pişirin. Kaynamaya başlayınca, altını kapatıp, jelatini ekleyin. Ve karıştırmaya devam edin. Fesleğeni kaynar suda beş dakika kadar bekletip, hemen soğuk suya alın. Daha sonra, iyice suyunu süzün ve kurulayın. Süt ve şeker karışımına, fesleğen ve kremayı ekleyip, kısık ateşte birkaç dakika blendır ile karıştırın. Ve hemen ateşi kapatıp, kabı ateşten alın. Karışımın pürüzsüz olduğundan emin olun. Gerekirse, süzgeçten geçirin. Karışımı, cam kaplara dökün. Ve soğumaya bırakın. Çilekleri yıkayıp, saplarını çıkarın ve dörde bölün. Üstüne bir miktar limon suyu sıkıp, az miktarda pudra şekeri serpip karıştırın, lezzetin iyice karışması için 20 dakika kadar bekletin. Tatlı servisi yapmadan önce, birkaç fesleğen yaprağı ve hazırladığınız çilekleri koyarak servis yapın. Bu lezzete bayılacaksınız. Not: Fesleğen tadını sevmiyorsanız, tatlının içine eklemeyin.

No comments yet, be the first to leave one!

You must be logged in to post a comment.