YEŞİMCE KUŞKONMAZ TARİFLERİ… PASTIRMALI KUŞKONMAZ

Preparation time
15 mins
Cooking time
14 mins
Difficulty
orta
Serves
5 people
Meal course
Atıştırmalık
Posted by
Posted on
YEŞİMCE KUŞKONMAZ TARİFLERİ… PASTIRMALI KUŞKONMAZ

Kuşkonmaz’ın, ülkemizde kesinlikle hak ettiği değeri görmediğini düşünüyorum. Oysa, çok sağlıklı bir besin olmasının yanında, çok çeşitlendirilebilir ve kolay pişirilen bir lezzet.
Ve en güzel yanı da, haşlayıp dolabınıza koyup dilediğinizde alıp yemeniz, hiçbir şey yapmasanız da çok lezzetli.
Tazesi olduğu sürece dolabımdan hiç eksik olmaz. Bulamadığımda da mutlaka konservesini alırım. Deneyin, vazgeçemeyeceksiniz.

En sevdiğim tarifle başlıyorum. Hadi bakalım…

1. Tarif : ))

Pastırmalı Kuşkonmaz
Kuşkonmazlar manavlarda demet halinde satılır, tüm demeti alın, üstünü kaplayacak kadar su ve bir miktar tuz koyup, 10 dakika kadar pişirin. En alt kısımları size sert gelirse kesin, ben onları da yemeyi seviyorum.
Tavaya sızma zeytinyağı koyun, içine dilediğiniz kadar susam atın ve biraz kavurun, ama dikkat edin çok çabuk yanar. Yani başından ayrılmayın. Susamlar kavrulunca, kuşkonmazları tavaya atın. Kuşkonmazın bozulmaması için tavanın sapından tutarak karıştırın, kaşık kullanmayın. Susamlar, kuşkonmazların her tarafını kapladığında bir tabağa alın. Tavayı kağıt mendille temizleyin. Bir paket pastırmayı ( biz çemensiz seviyoruz)
tavada rengi pembeye dönene kadar çok az bir süre tutun.
Daha sonra, kuşkonmazları yarıdan kesin. 4 kuşkonmazı alın ve pastırmanın üstüne koyun ve sarın. Dilerseniz, şıklık yaratmak için maydanoz sapı haşlayıp bununla bağlayabilirsiniz. Vaktiniz yoksa, hiç uğraşmayın kürdan takın.
Hazırladığınız pastırmalı kuşkonmazları borcama dizin, 15-20 dakika 180 derecede fırında pişirin. Servis tabağına alırken kürdanları çıkarın.

No comments yet, be the first to leave one!

You must be logged in to post a comment.