Fırında Zeytinyağlı Fesleğenli Ekmek

Preparation time
14 mins
Cooking time
16 mins
Difficulty
kolay
Serves
10 people
Meal course
Akşam Yemeği
Posted by
Posted on
1 adet
Ekmek
1 çay bardağı
sızma zeytinyağı
2 adet
Sarımsak
0 bir tutam
Tuz
0 bir tutam
zerdeçal
0 bir tutam
kekik
0 bir tutam
Kırmızı biber
2 adet
mozarella
1 bağ
fesleğen
3 adet
Domates
Fırında Zeytinyağlı Fesleğenli Ekmek

Son yıllarda, sağlıklı beslenme konusu çok önem kazandı. Yıllardır söylediğim, yazdığım her şey artık televizyonlarda söylenmeye başladı.

Ama bu tarifim kesinlikle sağlıklı beslenme içermiyor. Feci şekilde kalori yüklü, glisemik endeksi yüksek kocaman bir ekmekle yapılıyor.

Ara sıra kaçamak yapmak için ideal. Üstelik çok az yiyebilirsiniz. Önemli olan damak tadı, tıka basa doymak değil.

Her zaman söylediğim gibi azı karar, çoğu zarar.

Gelelim tarifle ilgili bir kaç püf noktasına. Orjinalinde mozerella kullanılıyor, ama siz eriyen herhangi bir peyniri tercih edebilirsiniz. Ekmeğin içine süreceğiniz zeytinyağı’na dilediğiniz baharatı ekleyebilirsiniz. Damak tadınıza kalmış. İsterseniz aralara, pastırma dilimleri koyabilirsiniz. Sonuç olarak uçmak serbest. Amaaaaa mutlaka kalabalık bir sofrada servis edin ki, çok fazla yemeyin.

Afiyet Bal Şeker Olsun.

  1. Dilediğiniz ekmeği kullanabilirsiniz. Baton, cevizli, çavdarlı. Canınız ne isterse. Önemli olan fırına sığacak boyutta bir ekmek seçmek. Ekmeği iki parmak olacak şekilde, bıçakla dilimler gibi kesin ama altını ve yanlarını kesmeyin. Sadece arasını, bohça gibi ağız açın. Ekmeğin tamamını kestikten sonra, içi ve dışında her yere zeytinyağlı karışımı ( baharat ve sarımsak eklenmiş hali ) fırça ile sürün. Açtığınız kısımlara, mozarella, fesleğen yaprağı ve domates dilimlerini koyun. Bu mevsimde taze domates olmayacağı için sadece peynir ve fesleğen koyabilirsiniz. İşte bu kadar : )) Fırına atın, kızarınca çıkarın, kopara kopara yiyin.