Avokado Salatası

Preparation time
10 mins
Difficulty
kolay
Serves
6 people
Meal course
Salata
Posted by
Posted on
0 bir tutam
Tuz
1 adet
limon rendesi
1 çay bardağı
sızma zeytinyağı
1 Avuç dolusu
ceviz
1 adet
portakal
1 bağ
roka
1 bağ
taze soğan
2 adet
avokado
Avokado Salatası

Avokado en ama en çok sevdiğim aslında Meyve olan keyifli bir yiyecek.
Hiç bir şey yapmadan, açıp kaşıkla yemeğede bayılıyorum. Her tür salatanın içine de katıyorum. Çorba ve sos yaparken kullanıyorum.
KAhvaltıda içine yumurta koyup fırında pişirmekten müthiş keyif alıyorum.
Avokadoyu neyin içine eklerseniz ekleyin, emin olun harika bir lezzet çıkacak. Ve çok ama çok yararlı bir çok şeyi o minicik gövdesinde barındırıyor.
En sevdiğim tariflerden birini paylaşıyorum.
Her zaman dediğim gibi. Gerisi sizin hayalinize kalmış. İstediğiniz gibi farklı tarifler üretebilirsiniz.
Afiyet Bal Şeker Olsun…
Avokadonun kalorinin %75’i yağlardan gelir, bunların çoğu tekli doymamış yağlardır.
100 gr’lık değerler baz alındığında, avokadolar muza göre %35 daha fazla potasyum içerir. (485 mg- avokado’da;muz’da (358 mg)). B vitamini aynı şekilde E vitamini ve K vitamini yönünden zengindir.
Avokado %75 çözünmez ve %25 çözülebilir lif içerir.
Yüksek miktar avokado tüketiminin,düşük kan kolestrol seviyesini sağlayabileceği ön araştırmalarda tespit edilmiştir. Özellikle, 7 günlük zengin avokado diyeti sonrası hiperkolestrol hastalarının kolestrol seviyelerinde %17 oranında düşüş olduğu tespit edilmiştir. Diğer tespitlerde LDL (kötü huylu kolestrol) ve trigliserid seviyesinde %22 düşüş HDL (Yüksek yoğunluklu lipoprotein-iyi huylu (yardımcı) kolestrol) seviyesinde %11 artış olmuştur. Japon araştırmacılar Avokado’da bulunan 4 kadar maddeyi sentezlemişler ve (2R, 4R)-16-heptadecene-1, 2, 4-triol adlı antibakteriel bir bileşime rastlanmıştır.
Özel aliphatik asetogenin içeriğin birleşiminin, avokadoyu potansiyel kanser önleyicilerden biri yaptığı, ön araştırmalarla tespit edilmiştir.
P. americana ekstraktının laboratuvar araştırmalarında hipertansiyon ve diabetes mellitus’a karşı potansiyel olarak tedavide kullanılabileceği tespit edilmiştir.

  1. Öncelikle hatırlamanız gereken şu, taze avokado çok acı olur. Sert ve yeşil avokado aldıysanız, biraz yumuşamasını bekleyin. Avokadoları dikey olarak boydan boya kesip, ikiye ayırın. Bıçağı, içindeki çekirdeğine saplayıp çekin. İçini kaşık yardımı ile kabuktan kolayca çıkarabilirsiniz. Kabuğunu soymayın. Meyve ve sebzelerin en yoğun vitaminleri her zaman, kabuk ile ati arasındadır. Unutmayın. Hemen çıkacaktır. Avokadoları, ister küp, ister dilimleyerek kesin. Diğer tüm malzemeleri ekleyin. Zeytinyağı, limon, tuz, sarımsak ya da hardal ile sosunu lezzetlendirin. Kışın tüm salatalarıma limon ile birlikte, mandalina ve portakal suyu sıkmayı çok severim. Tavsiye ederim . Ayrıca kaşıkla kalan posalarını da sıyırarak alıp, salatalarınızın içine atarak, enfes bir aroma elde edeceğinizi hatırlatmak isterim.Dilerseniz zeytin ezmesi de kullanabilirsiniz. Hepsi çok yakışır. Bu salatada protein olarak haşlanmış fasülye ya da nohut, börülce, mercimek buğday hepsini kullanabilirsiniz. Hatta bir kaçını aynı anda da kullanabilirsiniz. Salata ya da öğün olarak yiyebilirsiniz. Çok lezzetli ve bir o kadar besleyici. Malzemeleri kişi sayısına ve ya isteğinize göre artırıp azaltın.

No comments yet, be the first to leave one!

You must be logged in to post a comment.