Acıtıcı Biber Sosu : )))

Preparation time
15 mins
Difficulty
kolay
Serves
10 people
Meal course
Soslar
Posted by
Posted on
1 bağ
maydanoz
7 adet
Sarımsak
4 adet
trinidad biberi
4 adet
acı yeşil biber
4 adet
acı kırmızı biber
1 su bardağı
elma sirkesi
1 tatlı kaşığı
Tuz
2 adet
limon
Acıtıcı Biber Sosu : )))

Gerçekten acıtıcı bir sos. Aslında bu tarif bize ait değil. Geleneksel bir Karayip Sosu.

Bir hatırlatma daha bu sosu ya taze biber ile ya da mevsiminde kurutulan biber ile yapın. Her zaman söylediğim gibi. Ne yerseniz yiyin, mevsiminde olsun. Ya da mevsiminden kalma, gerekli koşullarda saklanmış olsun.

Dilediğiniz her çeşit acı biberi kullanabilirsiniz. bir kaç çeşit kullanmanızı tavsiye ederim. Görüntüsü ve tadı çok daha keyifli oluyor o zaman.

Malzemeleri ve yapılışı basit. Orjinal tarif, çekilerek yapılıyor. Eğer çekmeniz mümkün değil ise blendır kullanın. Yapabiliyorsanız çok ince kıyım kesin. Ama sakın püre haline getirmeyin. Ayrıca bu tarifte çekirdekleri çıkarmıyoruz.

Bu arada orjinal tarifte, taze kişniş kullanılıyor. Bendeniz kuru kişnişi çok kullanmama rağmen, tazesinin ne tadına ne kokusuna dayanamadığım için, içinde kişniş olan her tarifte maydanoz kullanıyorum. Siz kişniş seviyorsanız, onu kullanın.

Sos olarak, yemeklerde çeşni olarak kullanabilirsiniz. Acı seven bir millet olarak bu tarifi seveceğinizi düşünüyorum.

İçine havuç, pancar ekleyebilirsiniz. Farklı tatlar katarak çeşitlendirebilirsiniz, teknik benden tarif sizden, gerisi hayallerinize kalmış.

Dilerseniz, sızma zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

  1. Tüm malzemeleri ince kıyım keserek hazırlayın. Aman dikkat biberler çok acı olduğu için, ameliyat eldiveni kullanarak bu işlemi yapmanızı tavsiye ederim. Eğer, et çekme makinesi gibi bir makineniz var ise orada çekmenizi tavsiye ederim. Biberleri cam bir kavanoza doldururken, bir sıra biber, bir miktar doğranmış sarımsak, maydanoz ( ya da kişniş ) tuz ekleyerek gidin. Limonları dilimleyerek aralara ekleyin. En üste sirkeyi ekleyerek, ağzını kapatın. Bir kaç gün bekledikten sonra, kullanmaya başlayabilirsiniz.

No comments yet, be the first to leave one!

You must be logged in to post a comment.