Nedir Bu Kinoa Dedikleri …

Kinoalı Kısır

Bazı gıdalara olduğundan fazla değer verilmesi, sanki o yenmezse, inanılmaz bir kayıp olacakmış gibi davranılmasından pek haz etmiyorum. Her şeyin mutlaka bir alternatifi vardır. Bazen bir kaç gıda maddesini bir araya getirmek gerekebilir, ama mutlaka alternatif vardır.
Her ne kadar çok fazla baltalanmış olsa bile, ülkemiz tarım ülkesi aslında.
Kinoa bir mucize değil, yeni bir şey hiç değil, alternatifi olmayan bir gıda da değil. Kendi başına zayıflatan bir gıda hiç değil.
Popüler kültürün, ,ithalatçıların, üreticilerin reklamları yerine, doğru bilgilere kulak verin lütfen.
Okuyun, okuyun, okuyun… Ama dikkat, okuduğunuz her şey doğru değil, kendinizi tanıyın, düşünün, doğruyu bulun.
Doktor söyledi diye körü körüne yapmayın mesela. Doktorlar yıllarca yumurta, tereyağı yasaklamadı mı ? Kolesterol dediğimiz şeyin, bedenimiz için gereklilik değil düşman olduğunu söylemediler mi ?
Orijinal adıyla Quinoa, bizim deyişimizle kinoa bir anda hayatımızın odak noktasına oturdu gibi olsa da, aslında mazisi çok eskilere dayanıyor. Ancak bizim kültürümüze ait olmadığı için bilmiyoruz ! Ki çok normal.
Gastronomi, kültür ve yemek ilişkisi anlamına gelir. Yaşadığınız topraklar, yaşama biçiminiz ve daha bir çok etmen yeme biçiminizi belirler.
Benim de fikrim, kendi topraklarımızda yetişen gıdalardan faydalanmaktır her zaman. Dolabında ne varsa onunla en sağlıklı ve keyifli olanı yapmalısın.
Bizim topraklarımızda yetiştirilmeye başlayan kinoanın ana vatanı And Dağları. Varlığı yeni değil, 5.000 ila 7.000 yıl öncesine dayanıyor. İnkalar tarafından tarımı yapılan köklü bir bitki. Eskiden olduğu gibi yenirmiş. Şimdi durum biraz değişti.
Vegan ve vejeteryanlar için güzel bir alternatif. Protein anlamında çok zengin. Yemesi keyifli.
100 gram kinoada 9 gram protein var.
Şimdi bu ne demek derseniz ? 100 gram bulgur 6 gram protein içeriyor mesela.
Kinoa, aynı zamanda, bedenimizin üretemediği, 9 temel amino asidin tümünü içeriyor. Mercimekli ya da nohutlu bulgur yapıp yediğinizde olayı çözersiniz. Bol protein, bir sürü amino asit. Yani sonuç olarak her şeyin bir karşılığı var.
Ama bulgur, kinoaya nazaran yaklaşık yüzde 60 daha fazla lif ihtiva ediyor ve daha az kalorili.
Glutene karşı hassasiyetiniz varsa kinoa tercihiniz olmalı. Tahıl olmadığı için, gluten içermiyor.
Kalsiyum, demir, fosfor, lizin birleşimi ile minnacık bedenine çok şey sığdırmış bir besin deposu aslında.
Çölyak hastaları için makarna ya da ekmeğe sağlam bir alternatif.
Quinoa taneleri beyaz veya soluk sarıdan kırmızıya, mor kahverengi ve siyah renklere kadar çeşitli renklerde alabilirsiniz.
Kinoanın yağlı yapısından ötürü, tadının iyice ortaya çıkması için hafifçe kavurmanızı öneririm.
Hazırlaması gayet kolay. Yıkadıktan sonra, 10-15 dakika süreyle bir su, et,tavuk ya da sebze stoğu ve ya süt ile bekletin.
Kinoayı, çorba, salata, her tür güveç yemeği ve tatlılarda kullanabilirsiniz. Yemeklerin içine koyacaksam ayrıca suda bekletmiyorum. Size de tavsiye ederim.

No comments yet, be the first to leave one!

You must be logged in to post a comment.