Dünyanın En İyi 10 Aşçılık Okulu Birisi COQUIS : )) Benim Okulum

Cucina

İtalya yemek konusunda, ülkemize en yakın kültüre sahip. Yıllarca, onlarca eğitim aldım. Hangi mutfağa mailim olduğunu öğrenmek uzun zamanımı aldı.

İtalya ve İtalyan mutfağı beni her zaman büyülemiştir. Coşkusu, renkleri, samimiyeti. Hiç bir zaman, pasta ustası olmayı hedeflemedim. Çünkü aynı zamanda, sağlıklı beslenme konusunda eğitim alıp duruyorum yıllardır.

Tıp okusam sanırım bu kadar bilgi sahibi olabilirdim. Ama herkesin bir takıntısı var. Benimki, ağız tadımı bozmadan sağlıklı, genç ve dinç kalmak.

Eğitimime daha profesyonel devam etmek istediğimde, kendime bir okul bulmam gerekiyordu. araştırmalarım sonucu, İtalyanın hatta dünyanın en önemli okullarından birini tercih ettim. İyi ki yapmışım.

Herkese tavsiye ederim. Bu kadar detaylı ve aynı zamanda, bu kadar eğlenceli derslere girmemiştim hayatım boyunca. Michelin yıldızlı şeflerle çalıştım, ancak tevazuları karşısında hayretler içinde kaldım. Çünkü Türkiye’de bir çok önemli şefle daha önce çalışmıştım. Dünya üzerinde tanınan şeflerle bu kadar eğlenceli çalışmalar yapacağım aklıma gelmezdi.

Tek dertleri vardı. Öğretmek, en iyi ve en doğru şekilde.  Okulumun adı , COQUIS . İlgilenenler için adını bağlantılı olarak paylaşıyorum. Düşünmeden gidebileceğiniz harika bir okul. Bir çok farklı eğitim var. Kısa ve uzun.

Size iki şeyi garanti ediyorum. Çok iyi öğrenecek ve çok eğleneceksiniz.

Ne yazık ki bir kaç öğretmenim oradan ayrılmış. Ama  Fabrizio Leggiero, hala orada. Harika bir okul. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Şef olmak istiyorsanız, dünyanın dilini konuşmalısınız. 

 

 

No comments yet, be the first to leave one!

You must be logged in to post a comment.