Domates Kurutmanın Tam Zamanı

Preparation time
30 mins
Cooking time
15 mins
Difficulty
kolay
Serves
6 people
Meal course
Atıştırmalık
Posted by
Posted on
Domates Kurutmanın Tam Zamanı

Her şeyi mevsiminde yemeli ve saklayabileceğimiz şekilde, kurutmalı ya da konserve yapmalıyız. Sağlıklı olmasının yanı sıra, en lezzetli ve en ucuz yeme biçimi bu aslında.
Modern zamanların hızına uymak adına, paketlenmiş hızla yapılabilen gıdalara yoğunlaşmak, bizi her açıdan yıpratıyor. Fiziksel, maddi ve manevi olarak. Etken maddelerin vücudumuza ne yaptığını bilmiyoruz. Bu yüzden doğada kalın, doğal kalın her zaman.
Domates kurutmak, çok basit ve keyifli.
Yapmanız gereken tek şey, domates alıp ( mümkünse armut domates, yani ince uzun biraz yassı olanlardan ) ikiye ve ya dörde bölmek, böceklerin ulaşamayacağı bir yer bulup ( çamaşır asmak için kullanılan tel aparatların üstüne gazete serip, yerden yukarıda kurutabilirsiniz ) güneşe sermek.
İki, üç gün içinde kuruyan domatesleri, ister, kuru olarak saklayın, isterseniz, bir kavanozun içine, bir ikisıra kuru domates, tane kekik ve sarımsağı kat, kat dizip, üstüne sızma zeytinyağı ekleyerek.
Zeytinyağı ile hazırladığınızı açar, açmaz tüketebilirsiniz. Enfes bir tadı olacağından emin olun.
Kuru domatesleri kullanmadan önce, biraz sıcak suda bekletirseniz hemen yumuşadıklarını göreceksiniz.
İsterseniz kekik yerine, taze fesleğen, nane gibi aromatik yeşillikler kullanabilirsiniz. Hepsi ayrı bir lezzet olacaktır.
Afiyet Bal Şeker Olsun…
Doğada kalın, Doğal Kalın.

No comments yet, be the first to leave one!

You must be logged in to post a comment.